Loading...

آلودگی نوری

آلودگی نوری

آلودگی نوری ، نور مزاحمی است که اغلب در تاریکی شب ها باعث آزارهای چشمی شده و آسیب هایی را به روح و جسم ما وارد می کند. بگذارید در ابتدا ببینیم آلودگی نوری چیست: به نورهای مصنوعی که در زمان یا مکان نامناسب از استاندارد خود خارج شده و با کیفیت نامطلوب محیط زیست و آسمان شب را آزاردهنده و آلوده می سازد را آلودگی نوری می نامیم. یک نور استاندارد باید از سه فاکتور زمان و مکان و کیفیت به شکل مطلوب استفاده نماید.

مکان مناسب

مکان مناسب برای نور، مکانی است که واقعا نیاز به روشن بودن محیط ضروری می نماید. در مکانهای که نیاز به روشنایی نداریم استفاده از لامپ های پر مصرف باعث ایجاد آلودگی های نوری می شود و نیز ایجاد روشنایی ( از بین بردن تاریکی شب ) در مناطقی که باعث صلب آسایش ساکنین می شود مانند استفاده از نور های شدید در محیط های مسکونی و یا نورهای که دارای تغییر شدت نور هستند . این اصل علاوه بر التزام نیاز بحث اتلاف انرژی را می طلبد.

زمان مناسب

ضمن اینکه در روز(زمان) احتیاجی به روشن ماندن یک لامپ نیست در شب نیز در مسیرهای کم رفت و آمد احتیاجی به روشن ماندن انواع روشنایی ها نیست مانند نیمه شب در معابر کم رفت و آمد و یا در راهروی یک بیمارستان یا اداره.

کیفیت مناسب

کیفیت نور را می توان از سه جنبه مورد بررسی قرار داد . یکی شدت نور: باید با توجه به نوع کاربری و نیز تعداد افراد مورد استفاده از شدت های مختلفی استفاده شود روشنایی بیش از اندازه باعث آلودگی نور و کمی آن باعث معضل تاریکی می شود . جنبه دیگر نوع نور است به عنوان مثال استفانده نا بجا از هریک از نور های لامپ ، فلورسنت ، نورافکن منجر به ایجاد آلودگی نوری می شود . جنبه سوم رنگ نور می باشد که باید با توجه به کاربری مورد استفاده قرار گیرد .

 

 

نویسنده : مسعود زمانیها

با معمار نمونه همراه باشید

 

2019-10-04T18:10:11+03:304th اکتبر, 2005|۰ Comments
0 0 رای ها
رأی دهی به مقاله
اشتراک در
اشاره به موضوع
guest
0 نظرات
بازخورد (Feedback) های اینلاین
View all comments

گروه معماری و دکوراسیون داخلی مسعود زمانیها

طراحی، نظارت و اجرای پروژه های لوکس و فاخر معماری و معماری داخلی

اطلاعات تماس

Phone: 0098 - 21 - 26416252

Mobile: 0098 - 912 - 1045329

Web: http://nemoneh.com