Loading...

ارگ سلطنتی تهران

ارگ سلطنتی تهران

 

ارگ سلطنتی تهران

بطوریکه در تاریخچه شهر تهران بیان شده بنیاد ارگ سلطنتی تهران و بعضی ساختمانهای داخل آن از دوره صفویه است ولی در مورد اینکه آیا حصار و خندقی نیز در آن زمانها به دور آن کشیده و حفر شده بوده یا نه ؟ مطلبی از تاریخها و نوشته ها بدست نمی آید، اما چون نوشته اند که افغانها پس از تصرف تهران در سمت شمال ارگ، پلی بسته و در جلوی آن دروازه ای بنام “دروازه ارگ” ساختند ( همانیکه بعدها دروازه دولت نامیده شد و در ابتدای خیابان الماسیه از سمت میدان سپه قرار داشت )پس بی گمان باید بود که حصار و خندقی که دور ارگ وجود داشته است،زیرا در غیر اینصورت ساختن دروازه و ایجاد پل موردی پیدا نمیکرده است . و باز چون در تاریخها نوشته شده که کریم خان زند حصار ارگ را مجددا بر پا داشت، می توان چنین گمان برد که شاید افغانها به هنگام گریز از لشگریان نادر شاه، آنرا خراب کرده بوده اند.

حصار و خندق ارگ تهران را استاد غلامرضا تبریزی معمار معروف آن زمان به امر کریمخان ساخته و حفر کرد،استاد غلامرضا با خاندان زند خویشی داشت و فرزند او حاجی میرزا جعفر خان،معمار مشهور عهد فتحعلی شاه و اوایل سلطنت ناصرالدین شاه بود.

در زمان آغاز محمدخان ارگ سلطنتی تقریبا در شمال تهران قدیم قرار داشت و در یک سمت ارگ به حصار شهر و به سمت دیگرش متصل به شهر بود ولی بعدا بعلت توسعه شهر و پیدایش کویها و محله های جدید در وسط شهر قرار گرفت.در سال 1276ه.ق. به دستور امیرکبیر قلعه ارگ جدید عمارت شده و کوچه های آن برای حرکت کالسکه، شوسه گردید و این امر به معماری عبدالله خان معمارباشی آن زمان انجام گرفت . در سال 1268ه.ق. نیز در داخل ارگ بناهای جدیدی بر عمارات سلطنتی قدیم اضافه نمودند و دیوانخانه گلستان را از طرف مشرق توسعه دادند.

پیش از احداث میدان توپخانه جدید(میدان سپه)در شمال و بیرون ارگ(در محل پیاده رو، ضلع جنوبی میدان سپه )خندقی وجود داشته که بوسیله ی پل چوبین یک دهانه ای بین ارگ وصحرای بیرون شهر از طریق خیابان الماسیه ارتباط برقرار میشده و دروازه ای نیز بعنوان دروازه دولت (بجای دروازه ارگ قدیم )در جلوی آن ساخته شده بوده است .

همچنین پیش از ایجاد خیابانهای ناصریه (ناصر خسرو)و جبه خانه(بوذرجمهوی)و جلیل آباد (خیام)محل همه آنها خندق بوده و در سمت جنوبی ارتباط شهر و ارگ بوسیله پلی چوبین بنام “تخته پل”دایر می گردیده است .

ارگ تهران بطور کلی در زمان ناصرالدین شاه در مقایسه با وضع خیابانهای جدید تهران شامل محوطه بین ضلع جنوبی میدان سپه و قسمتی از خیابان سپه(خیابان مریضخانه)(از طرف شمال)و قسمتی از خیابان بوذر جمهوی تا چهارراه گلوبندک(خیابان جبه خانه)(ازطرف جنوب)،خیابان ناصر خسرو (ناصریه)(از طرف مشرق)و خیابان خیام (جلیل آباد)از طرف گلوبندک تا خیابان سپه (از طرف مغرب) بوده است .

نویسنده : مسعود زمانیها

با معمار نمونه همراه باشید

 

2019-10-01T01:16:17+03:301st اکتبر, 2003|Tags: , , |۰ Comments
0 0 رای ها
امتیازدهی به مقاله
اشتراک در
اشاره به موضوع
guest
0 نظرات
بازخورد (Feedback) های اینلاین
View all comments

گروه معماری و دکوراسیون داخلی مسعود زمانیها

طراحی، نظارت و اجرای پروژه های لوکس و فاخر معماری و معماری داخلی

اطلاعات تماس

Phone: 0098 - 21 - 26416252

Mobile: 0098 - 912 - 1045329

Web: http://nemoneh.com