Loading...

بقعه امامزاده یحیی

بقعه امامزاده یحیی

در شهرک صائین قلعه ی ابهر بر روی یک سایت تاریخی احداث گردیده است .

محققین شرح الا نساب وی را به امام موسی کاظم (ع ) رسانیده اند .بنای امامزاده تماما از آجرهای به ابعاد 21*21*5 سانتیمتر ساخته شده ، ورودی بنا مشرف بر یک هشتی است که عزض آن حدوده نصف عرض شبستان بوده و به طور قرینه احداث گردیده است.

درسقف مسطح هشتی ازتیروتخته استفاده شده است،با عنایت به قطردیوارهایش به نظر میرسد که سقف آن قوسی بوده ودرطول زمان فروریخته است.پلان این بنا با بقعه قیدار نبی واقع درخدابنده قابل مقایسه می باشد.شبستان امامزاده دارای پلان مربع بوده که عرقچین گنبد به واسطه چهار گوشواره برروی جرزهای چهارگانه استوار گردیده است.

سبک این بنا ازنوع گنبدهای دو پوششی زنگوله ای است ودیوارها نقش حائرا دارند. در قسمت داخلی هیچ نوع تزئیناتی در ارتباط با معماری وجود ندارد وسطح بنا با اندود گچ پوشانیده شده است. ازنمای بیرونی منتهی الیه گنبد یک ردیف کاشی به رنگ آبی فیروزه ای به عنوان دلیل کاشی کاری اجراء گردیده وتزئینات آن منحصر به چند کاشی مزبور است.

درداخل شبستان ضریح بسیار زیبایی بر روی مزار نهاده شده است. این ضریح که از چوب چیت اشباع ساخته شده، به استناد کتیبه موجود از مصنوعات لاهیجان است که در کتیبه ( لاهجان ) قید گردیده.

در منتهی الیه این ضریح کتیبه زیبایی به خط ثلث خفی سوره مبارکه ( یس) نوشته شده وسپس نقوش وطرحهای گیاهی واسلیمی در سطوح ضریح حکاکی گردیده است.

در وسط ضلع شمالی ضریح ، کتیبه بسیار زیبایی به خط ثلث نوشته شده متن کتیبه با جمله (( این صندوق مرقد منور ومطهر ومعطر حضرت غفران بنا فردوس … امامزاده یحیی علیه وعلی آبائه الاکرام …قید گردیده وتاریخ کتابت وساخت ضریح سال 758 است. با توجه به سبک ساختمانی وترکیب کلی بنا احتمال دارد که بنای امامزاده متعلق به قرن هشتم هجری قمری باشد این بنا ذیل شماره 980 درفهرست آثار تاریخی به ثبت رسیده است.

نویسنده : مسعود زمانیها

با معمار نمونه همراه باشید

 

2019-09-30T20:41:01+03:3030th سپتامبر, 2003|Tags: , , , |۰ Comments
0 0 رای ها
امتیازدهی به مقاله
اشتراک در
اشاره به موضوع
guest
0 نظرات
بازخورد (Feedback) های اینلاین
View all comments

گروه معماری و دکوراسیون داخلی مسعود زمانیها

طراحی، نظارت و اجرای پروژه های لوکس و فاخر معماری و معماری داخلی

اطلاعات تماس

Phone: 0098 - 21 - 26416252

Mobile: 0098 - 912 - 1045329

Web: http://nemoneh.com