Loading...

طراحي داخلي فروشگاه North Face

/, مقاله های معماری/طراحي داخلي فروشگاه North Face

طراحي داخلي فروشگاه North Face

شرکت North Face، بعنوان توليد کننده ابزارهايي با کيفيت بالا براي سفرهاي اکتشافي از شهرت بسيار خوبي در سطح بين المللي برخوردار است. North Face به مدت 35 سال نو آوريهاي بسياري در زمينه توليد ابزار آلات بسيار پيشرفته تکنيي، کفش ها و ادوات مختلف براي سفرهاي ماجراجويان حرفه اي، قاره نوردان و شهر نشينان رند بالايي که همواره بدنبال خريد، استفاده و پوشيدن بهترين مارکها هستند، داشته است. اين شرکت دستاوردهاي خود در زمينه اکتشافات صحرايي را در قالب ترکيبي از المانهاي فرهنگي آن سرزمين ها و محصولات هاي تک (High-Tech) به نمايش مي گذارد. اين شرکت داراي 3000 شعبه مختلف در گوشه و کنار جهان است و مقر اصلي آن در San Leandro کاليفرنيا، به واقع نمونه ايست بسيار محافظه کارانه از معرفي يک مارک تجاري که تنها در کشور آمريکا داراي 8 شعبه است. اين شرکت در راستاي سياست هاي خود تصميم دارد بر روي شعباتي که در مناطق با وجهه اجتماعي بالا قرار دارند، سرمايه گذاري کرده و انها را برجسته تر سازد. در اين راستا جديدترين شعبه اين شرکت توسط گروه JGA در Beverly Hills کاليفرنيا طراحي و در تاريخ اول مارس 2002 افتتاح شد.

شرکت JGA از سال 1971 در زمينه طراحي مکانهاي تجاري و فروشگاهها، ابداع استراتژي هاي فروش و معماري فعاليت داشته است. کارهاي JGA در سطح بين المللي شناخته شده هستند و در مجلات متعددي به چاپ رسيده اند.

از آنجا که توليدات North Face همواره متمايز بوده اند، بهترين مکان يابي شعبه جديد جهت دسترسي مناسب مشتريان، در Beverly Hills بود، چرا که تکنولوژي بالا و کيفيت استانداردهاي اين کمپاني از طرف مشتريان ساکن اين منطقه مورد تقاضا بود.

ايجاد تضادي آگاهانه و در عين حال استادانه که ما بين اشياء، مصالح و فرم ها بکاررفته و حس پويايي و انرژي را به بيننده القاء مي کند، متناقض با نفس اين فروشگاه نيست. در حاليکه ساير شعبه هاي اين فروشگاه بيشتر بر روي به نمايش گذاشتن جنبه هاي، هاي تک محصولات تاکيد داشته اند، JGA توانسته به تعادلي از تضادها مابين عناصر نرم و خشن، ابزارها و محيط پيراموني اي که از براي آن ساخته شده اند، دست يابد. تاثير فن آوري هاي سخت هاي تک، با افزودن مولفه هاي فرهنگي گوناگون، تقويت شده است. صنايع دستي منتخب و جزئيات معماري، عناصري هستند که حس و مفاهيم فرهنگ ها، مکانها، سفرها و مقصدها را به بيننده منتقل مي سازند. حس ماجراجويي، از ورودي فروشگاه، با تزئينات اوريجينال ان اغاز مي شود، هنگام وارد شدن به فروشگاه يک درب کنده کاري شده اثر هنرمندان اندونزيايي، ديواري از جنس آبشار آبي، سنگهاي طبيعي و مسيري مارپيچ ورودي آن را تعريف مي کنند. در داخل مغازه، يک طاق بزرگ سنگي تنديس مانند که بر روي عرض فروشگاه کمانه زده و اختلاف ارتفاع سقف در قسمت هاي مختلف، مجدداً حس شناخت دنياهاي نا شناخته را در مخاطب زنده مي سازد.

انتخاب ظريف اشياء آنتيک مختلف از گوشه و کنار جهان که North Face، از سال 1969 باني و ضامن سفر به اين مناطق بوده، و ترکيب آنها با المانهاي مدرن در جاي جاي مغازه، جنبه هاي تکنيکي اين محصولات را با صورت ديگر قضيه يعني جنبه حسي سفر، به تعادل رسانده است. اشيائي که لوازم بر روي آنها نمايش داده شده اند عبارتند از: کنده هاي کهنه درخت، قفسه هاي شيشه اي، صندوق هاي قديمي هندي و درب هاي کلاسيک چيني اي که از خانه نجيب زادگان و Thai Spirit Houses آورده شده اند.

بيشتر المانهاي بکار رفته شامل فرم هاي ماشيني از جمله ستونهايي از جنس ورق فلزي و پانل هاي آکريليک بکار رفته جهت نور پردازي مخفي هستند. ديواره اي که ابزارآلات و تجهيزات بر روي آن نمايش داده شده اند، به ارتفاع 12 فوت با گرافيک ويژه و شاخص جلوي قسمتي را که کيف ها، کيسه هاي خواب در آنجا چيده شده اند مي پوشاند. يک سطح شيبدار کوچک که از قطعه سنگ هاي طبيعي ساخته شده به خريداران اين امکان را مي دهد که قلاب ها و کفش ها را پيش از خريد بر روي آن بيازمايند.

به منظور قدرت بخشيدن به تضاد فضايي و بافت هاي موجود، از چوب کاج براي ساخت اشيائي با جزئيات فلزي در کف مغازه و ساخت کانترهاي پذيرش مشتري استفاده شده.ديوارهاي پيرامون فضا با پانل هاي گچي و اندود گچ و خاک پوشانده شده اند. نوارهايي منحني شکل از جنس چوب افرا که در سطح خارجي اتاقک هاي پرو در دور تا دور مغازه بکار رفته اند، مناظري از طبيعت را در ذهن تداعي مي کنند. کف سيماني مغازه با بافت دانه دار در ترکيب با شبکه اي از نوارهاي تيره رنگ چوب بلوط بکار رفته است.تصاويري از تيم هاي اکتشاف North Face در مناطق دور و نا شناخته، جايي که آنها مرزها را در هم مي شکنند و ابزارهاي North Face را جهت بقاء خويش بکار مي گيرند، بر روي ديوارهاي فروشگاه به نمايش گذاشته شده اند. تماشاي اين ورزشکاران ايده هايي نو براي توسعه محصولات و ابزارهايي جديد براي استفاده تحت شرايط سخت و بحراني را مي آفرينند.

مسئولان شرکت North Face از افتتاح شعبه جديد Beverly Hills بسيار رضايت دارند، تاثير اين تغييرات و چهره جديد فروشگاه بر ميزان فروش آن بحدي بوده که هم اکنون شعبات ديگر نيز خواهان بکار بردن عناصري از اين قبيل در بوتيک هاي خود هستند.

 

نویسنده : مسعود زمانیها

با معمار نمونه همراه باشید

 

0 0 رای ها
امتیازدهی به مقاله
اشتراک در
اشاره به موضوع
guest
0 نظرات
بازخورد (Feedback) های اینلاین
View all comments

گروه معماری و دکوراسیون داخلی مسعود زمانیها

طراحی، نظارت و اجرای پروژه های لوکس و فاخر معماری و معماری داخلی

اطلاعات تماس

Phone: 0098 - 21 - 26416252

Mobile: 0098 - 912 - 1045329

Web: http://nemoneh.com