Loading...

روستای صخره ای میمند

//روستای صخره ای میمند

روستای صخره ای میمند

روستای صخره ای میمند

روستای قدیمی میمند در 37 کیلومتری شمال شرقی شهر بابک در استان کرمان ، در دل کوه ، بدون معمار اما منطبق با اقلیم ساخته شده است .

میمند اقامتگاهی موقتی برای کوچهای فصلی هر ساله بوده و هست . هر سال با آغاز فصل سرما مردم میمند به این روستای صخره ای کوچ می کنند و زمستان را در سرپناه های صخره ای آن می گذرانند .

لواگوران ( باستان شناس ایتالیایی ) با توجه به سنگ نگاره های یافته شده قدمیتی حدود 6 تا 12 هزار سال برای تمدن میمند تخمین زده است . دکتر غلامعلی همایون میمند را متعلق به آریاییها مهرپرست می داند ( حدود قرن هفتم و هشتم قبل از میلاد ) .

چون این روستا کالبدی بیرونی نداشته ، در طول زمان عوامل فرساینده طبیعی همچون سیل ، زلزله ، باد ، باران و برف آسیب جدی به آن نزده اند و با توجه به بستر سخت طبیعی ، انسانها هم نتوانسته اند در آن دخل و تصرف کنند و در نتیجه تقریبا دست نخورده باقی مانده است .

این روستا مجموعه ای از خانه های غار شکل است که در سطح شیب دار سه دره تشکیل شده است . از بستر دره ی اصلی ، رودی به نام لاخیس می گذرد . نام اولین دره کندر کهور ( کندر به معنای مسیل و کهور به نوعی درخت پسته ) و دومین دره یا کندر که درست از وسط روستا می گذرد دره اصلی است . دره سوم خانه های اندکی دارد که در یک سوی آن ساخته شده اند .

دو طرف دره اصلی شکاف های افقی در چند طبقه ( از 2 تا 5 ) ایجاد شده است طول این بریدگیها که کیچه نام دارد 6 تا 9 متر است که در انتها به ارتفاع مورد نظر برای کندن خانه ها می رسد . در اطراف هر یک از این دالان ها از یک تا پنج خانه صخره ای وجود دارد . در واقع این بافت حاصل فرسوده شدن سنگ های آندزیتی منطقه است که هنوز به مرحله نهایی تشکیل رسوب و خاک نرسیده اند .

میمند از چندین محله تشکیل شده که عبارت اند از : بن میمند ، زین الدینی ، قاضی ، محمودی ، گدا ، کلاغون و شن ریز .

 

 

نویسنده : مسعود زمانیها

با معمار نمونه همراه باشید

 

2019-10-02T23:28:24+03:301st اکتبر, 2004|Tags: , , , , |۰ Comments
0 0 رای ها
امتیازدهی به مقاله
اشتراک در
اشاره به موضوع
guest
0 نظرات
بازخورد (Feedback) های اینلاین
View all comments

گروه معماری و دکوراسیون داخلی مسعود زمانیها

طراحی، نظارت و اجرای پروژه های لوکس و فاخر معماری و معماری داخلی

اطلاعات تماس

Phone: 0098 - 21 - 26416252

Mobile: 0098 - 912 - 1045329

Web: http://nemoneh.com