Loading...

كاروانسرا ها در كرانه شمالی خلیج فارس و دریای عمان

//كاروانسرا ها در كرانه شمالی خلیج فارس و دریای عمان

كاروانسرا ها در كرانه شمالی خلیج فارس و دریای عمان

موقعیت كاروانسراها

گرچه حیاط مركزی شكل غالب كاروانسرا های ایران است، ولی در مورد این نوع ابنیه نیز مانند ساختمان مساجد و مدارس، با توجه به اقلیم هر منطقه از ایران، گوناگونی های مختلف جهت تطبیق با شرایط اقلیمی از لحاظ فرم و نوع مصالح دیده می شود.

كاروانسرا ها در كرانه شمالی خلیج فارس و دریای عمان

اگرچه در این سواحل اكثر امور تجاری از طریق راه های آبی بوده، ولی انتقال كالا از بنادر به داخل كشور نیاز به جاده و بالطبع كاروانسرا داشته و كاروانسرا های نسبتاً زیادی بین بنادر خلیج فارس و دریای عمان و شهر های مركزی ایران وجود داشته است. این مطلب تا به امروز عینیت دارد و ملاحظه می شود كه در حال حاضر نیز جاده های ارتباطی از بنادر جنوبی كشور به شهر های مركزی ایران بسیار بهتر و مجهزتر از جاده های موجود بین بنادر این كرانه می باشد.

جهت فراهم نمودن شرایط آسایش در این منطقه، احتیاج به كوران هوا و سایه می باشد. لذا در رابطه با فرم كالبدی كاروانسرا های این سواحل مشاهده می شود كه «این كاروانسرا ها عموماً فاقد حیاط مركزی بوده و شامل بنایی چهارگوش است با اطاق مركزی صلیبی شكل و اطاق های جانبی. یك سكوی سنگی دورادور ساختمان ساخته شده و همه اطاق ها به خارج بنا راه دارند.» به این طریق كوران دو طرفه هوا در فضای داخل كاروانسرامیسر می گردیده است .

البته این نوع كاروانسرا ها در عهد صفویه ساخته شده اند و آقایان «یوسف كیانی» و «ولفرام كلایس» كه دو جلد كتاب بسیار ارزنده در مورد كاروانسرا های ایران به رشته تحریر درآورده اند اظهار می كنند كه پس از دوره صفویه كه آرامش نسبی سیاسی ایران از بین رفت و ناامنی بر بخش های زیادی از كشور حكم فرما شد «تغییراتی در این نوع كاروانسرا ها به وجود آمد، مثلاً در چهار گوشه بنا برج های دفاعی ساخته شد و یا راه دالان ها به خارج مسدود گشته است.» و لذا در مواقع ناامنی، حفاظت از جان و مال مسافران مهمتر از تامین شرایط آسایش فیزیكی آنها بوده است.

در این كاروانسرا ها آب انبار در خارج از كاروانسرا و آب مورد نیاز آن مانند سایر آب انبار های این سواحل، از طریق جمع آوری آب باران تامین می شده است.

تاریخچه کاروانسراها

كاروانسرا در سواحل جنوبی دریای خزر

كاروانسرا در نواحی كوهستانی و مرتفع

كاروانسرا در دشت های فلات

 

 

نویسنده : مسعود زمانیها

با معمار نمونه همراه باشید

 

0 0 رای ها
رأی دهی به مقاله
اشتراک در
اشاره به موضوع
guest
0 نظرات
بازخورد (Feedback) های اینلاین
View all comments

گروه معماری و دکوراسیون داخلی مسعود زمانیها

طراحی، نظارت و اجرای پروژه های لوکس و فاخر معماری و معماری داخلی

اطلاعات تماس

Phone: 0098 - 21 - 26416252

Mobile: 0098 - 912 - 1045329

Web: http://nemoneh.com