Loading...

كاروانسرا در سواحل جنوبی دریای خزر

//كاروانسرا در سواحل جنوبی دریای خزر

كاروانسرا در سواحل جنوبی دریای خزر

موقعیت كاروانسراها

گرچه حیاط مركزی شكل غالب كاروانسرا های ایران است، ولی در مورد این نوع ابنیه نیز مانند ساختمان مساجد و مدارس، با توجه به اقلیم هر منطقه از ایران، گوناگونی های مختلف جهت تطبیق با شرایط اقلیمی از لحاظ فرم و نوع مصالح دیده می شود.

كاروانسرا در سواحل جنوبی دریای خزر

تعداد كاروانسرا ها در سواحل جنوبی دریای خزر در مقایسه با سایر مناطق اقلیمی ایران نسبتاً كمتر است. در این سواحل بارندگی زیاد، شرایط آب و هوایی معتدل، آباد بودن كل منطقه، جمعیت نسبتاً زیاد و بر خلاف سایر مناطق اقلیمی ایران، نزدیك بودن مراكز جمعیت، جملگی باعث شده تا نیازی به كاروانسرا های بین راهی به تعداد بسیار نباشد. با توجه به كاروانسرا های باقی مانده مشاهده می شود كه اغلب كاروانسرا ها در این منطقه در مسیر ارتباطی بین فلات مركزی ایران و شهر های این سواحل بوده است.

همچنین مشاهده می شود كه كاروانسرا ها در این سواحل به تبعیت از فرم كلی كاروانسرا ها در مناطق گرم و خشك ایران، به صورت بنایی با حیاط مركزی ساخته شده است. در اینجا باید گفت كه اگرچه فرم حیاط مركزی با فضای محصور داخل حیاط كه امكان كوران هوا در داخل اطاق ها و اصطبل ها را كاهش می دهد، از لحاظ اقلیمی برای این منطقه چندان مناسب نیست؛ ولی از جهت ایمنی و حفاظت از بنا در مقابل راهزنان و مهاجمان، فرم بسته و كاملاً محصور كاروانسرا منطقی و صحیح می باشد.

با وجودی كه فرم كلی بنا كاملاً محصور می باشد، ولی محل استقرار مسافران به صورت ایوان است و به این ترتیب كوران هوا كه امری ضروری جهت تامین آسایش انسان در این اقلیم است، تا حدی برای مسافران فراهم بوده است.

تاریخچه کاروانسراها

كاروانسرا ها در كرانه شمالی خلیج فارس و دریای عمان

كاروانسرا در نواحی كوهستانی و مرتفع

كاروانسرا در دشت های فلات

 

 

نویسنده : مسعود زمانیها

با معمار نمونه همراه باشید

 

0 0 رای ها
رأی دهی به مقاله
اشتراک در
اشاره به موضوع
guest
0 نظرات
بازخورد (Feedback) های اینلاین
View all comments

گروه معماری و دکوراسیون داخلی مسعود زمانیها

طراحی، نظارت و اجرای پروژه های لوکس و فاخر معماری و معماری داخلی

اطلاعات تماس

Phone: 0098 - 21 - 26416252

Mobile: 0098 - 912 - 1045329

Web: http://nemoneh.com