Loading...

های – تک HI_TECH

های – تک HI_TECH

سبکی که در دهه 1960 متولد شد و کودک نازپرورده معماری امروز محسوب می شود سبک آینده نگرانه های – تک است .

در سال 1971 دو معمار جوان ایتالیایی تبار به نام های ریچارد راجرز ساکن انگلستان و رنزوپیانو ساکن ایتالیا در مسابقه طرح ساختمان مرکز ژرژپمپید و در پاریس در بین 681 شرکت کننده برنده اعلام شدند . این معماران آغازگر سبکی در اروپا بودند که به نام های – تک یا تکنولوژی بسیار پیشرفته معروف گردید .

معماران این سبک خوشبین به علم و پیشرفتهای علمی و تکنولوژی بودند و از این رو در ساختمان ها ی خود به نمایش تکنولوژی و دستاوردهای عصر جدید می پردازند .

معماران « های – تک » مانند فوتوریسم ها معتقدند که هر نسلی در هر عصری باید ساختمانهایی که مشخصه آن عصر است را بسازد و در عصر حاضر باید نشان دهنده تکنولوژی امروز باشد .

بر خلاف معماری مدرن که در ساختمانهایشان به نمایش گذاشتن ماشین را مد نظر داشتن معماران های – تک به اجزای داخل ماشین توجه دارند . از این رو با شفاف نمودن و لایه به لایه کردن ساختمان به نمایش ساختار و اجزای درون بنا پرداختن و یا اجزای رابه نما انتقال دادن و به عنوان تزئینات استفاده کردند .

ریچارد راجرز در مصاحبه با تلویزیون درباره های – تک چنین بیان می کند : « ایده های که ما معماری می کنیم از خیلی لحاظ ریشه در باورهای ما دارد و به این ربط پیدا می کند که ساختمان را مثل یک کتاب بخوانیم ، برای اینکه ساختمانی خوانا باشد باید جریان ساختن آن قابل رؤیت باشد .

این موضوع اصلا تازگی ندارد کلیساهای عظیم گوتیک مثال بسیار روشنی است ، زمانی که آب از درون ناودانی شرشر کنان تخلیه می شود ، خیلی هیجان انگیز است ، این بسیار روشن و خیلی خوانا است … همانند کلیساهای گوتیک ما ساختار را نمایان می کنیم » .

مشخصه دیگر و بارز سبک « های – تک » تزئین بام ساختمان است که معماران این سبک از آن به عنوان سطح پنجم یاد می کنند . آنها در تزئین این قسمت از داکتها ، لوله های تاسیساتی ، تاسیسات تهویه ساختمان و حتی از جرثقیل مخصوص شیشه پاک کردن استفاده می کنند .

به این سبک انتقادات فراوانی به خصوص از طرف ولیعهد انگلستان وارد گردید او معتقد است که تکنولوژی « های – تک » در مقابل طبیعت ایستاده است .

از این رو ساختمان های جدید معماران « های – تک » ملاحظه می شود تکنولوژی در مقابل طبیعت قرار نمی گیرد بلکه در کنار و به موازات طبیعت برای بهره برداری هر چه بیشتر از امکانات محیطی و تامین آسایش انسان جای دارد .

لذا در معماری جدید که به نام « اکو – تک » ( اکولوژی + تکنولوژی ) خوانده می شود سعی بر آن شده که با استفاده از تکنولوژی حداکثر بهره برداری از عوامل طبیعی همچون آفتاب ، باد و گیاهان برای تنظیم شرایط محیطی ساختمان انجام گیرد .

نمونه های معروف و از همه چشمگیر تر « های – تک » مرکز فرهنگی پمپیدو در پاریس است . و از معماران معروف این سبک می توان از لورد فاسترو ریچارد راجرز نام برد .

شروع های_تک و ویژگیهای آن

در سال 1971 ، دو معمار جوان ایتالیایی تبار به نامهای ریچارد راجرز ساکن انگلستان و رنزو پیانو ساکن ایتالیا ، در مسابقه طرح ساختمان مرکز ژرژپمپیدو در پاریس در بین 681 شرکت کننده برنده اعلام شدند . نمای این ساختمان را مجموعه ای از دودکش ها ، آبگردان ها ، لوله های تاسیساتی و ستون ها ، تیرها ، بادبندها ، ره پله ها و مسیرهای رفت و آمد تشکیل می دادند . این معماران آغازگر سبکی در اروپا بودند که به نام های – تک یا تکنولوژی بسیار پیشرفته معروف گردید . لذا مجددا در دهه هفتاد ماشین و فن آوری به عنوان یک موضوع محوری در معماری مطرح شد .

معماران این سبک تکنولوژی را دستاورد بزرگ مدرنیته و مهم ترین عامل توسعه و پیشرفت در قرن بیستم می دانند . از نظر آنها ، عصاره و مشخصه هر عصر در معماری آن دوره شکل کالبدی یافته است . به عنوان نمونه ، معابد یونان باستان با آن نظم و تناسبات کامل هندسی ، تبلور ذهنیت کمال گرای یونانیان باستان است و بناهای عظیم روم باستان ، نمایش قدرت امپراطوری و حکومت سزارها می باشد و بالاخره کلیساهای سر به فلک کشیده گوتیک نمایش دهنده قدرت کلیسا و ذهنیت قرون وسطا است . به همین ترتیب ساختمانهای امروز می باید نمایش دهنده عصاره فکری و تکنیکی عصر حاضر یعنی تکنولوژی باشد.

نظریات و مبانی معماری مدرن و های – تک در اصول ، بسیار به یکدیگر نزدیک است و می توان گفت که معماری های – تک فرزند خلف معماری مدرن است . ولی از نظر شکلی تفاوت هایی بین این دو مکتب معماری مشاهده می شود . به طور کلی می توان بیان کرد که آن سادگی و بی پیرایگی که در معماری مدرن وجود دارد در های – تک ملاحظه نمی شود و اگر معماران مدرن در طرح های خود ماشین را به نمایش می گذارند ، معماران های – تک داخل ماشین و اجزای آن را نمایش می دهند .

برج ایفل در نمایشگاه 1889 پاریس ساختمان ایده آل و آرمانی معماران های – تک است . برج ایفل با 330 متر ارتفاع و اسکلت فلزی نمایان ، نمادی از دستاوردهای تکنولوژی دز عصر مدرن است .

اصول فکری و طراحی این سبک را می توان در ده مورد ذیل خلاصه کرد :

1. بینش پوزیتیویسم و خوشبینی به علم و پیشرفت علمی و تکنیکی ؛

2. نمایش تکنولوژی به عنوان عصاره و دستاورد عصر جدید ؛

3. نمایش پروسه ساخت ؛

4. شفاف نمودن ، لایه لایه کردن و نمایش دادن حرکت در ساختمان ؛

5. نمایش ساختار و اجزاء درون بنا در نمای ساختمان ؛

6. استفاده از رنگ های روشن و ساده ؛

7. سازه و ساختار به عنوان تزئینات ؛

8. استفاده از اجزای کششی سبک ؛

9. جدا کردن بخش های سرویس دهنده از قسمت های سرویس شونده؛

10. طراحی بام ساختمان به عنوان نمای پنجم ساختمان .

 

 

نویسنده : مسعود زمانیها

با معمار نمونه همراه باشید

 

۱۳۹۸-۷-۹ ۰۰:۱۶:۴۷ +۰۰:۰۰۹ام مهر, ۱۳۸۲|Tags: , , , |۰ Comments

دیدگاه بگذارید

avatar
  اشتراک در  
اشاره به موضوع

گروه معماری و دکوراسیون داخلی مسعود زمانیها

طراحی، نظارت و اجرای پروژه های لوکس و فاخر معماری و معماری داخلی

اطلاعات تماس

Phone: 0098 - 21 - 26416252

Mobile: 0098 - 912 - 1045329

Web: http://nemoneh.com