Loading...

تری دی مکس یا اسکچاپ ؟

تری دی مکس یا اسکچاپ ؟

تری دی مکس یا اسکچاپ ؟

این دسته سوالات که در مقام مقایسه دو نرم افزار کاربردی معماری مطرح می شود.اغلب ذهن دانشجویان و علاقمندان طراحی داخلی را به خود مشغول کرده است.آنها علاقمند هستند متوجه بشوند که بهترین نرم افزار برای انجام پروژه های آنها چه نرم افزاری است ؟ با چه نرم افزاری می توانند پروژه های خود را به صورت کامل و بدون مشکل انجام دهند ؟ یا شاید کامل ترین نرم افزاری که برای معماری وجود دارد چیست ؟ یا سوالاتی از این دسته !

تفاوت بین تری دی مکس و اسکچ آپ

واقعیتی که وجود دارد این است که هر نرم افزاری ویژگی های خاص خود را دارد و در امور مناسب خود باید به کار رود . قدرت تشخیص اینکه چه نرم افزاری در کدام قسمت پروژه کاربرد دارد احتیاج به تجربه و مهارت زیادی دارد . قصد داریم در این مقاله تفاوت بین تری دی مکس و اسکچ آپ را بررسی نماییم .

تفاوت اول بین تری دی مکس و اسکچ آپ 

از نظر مدلسازی ، ذات وجودی اسکچ آپ برای تولید فرم های سریع و در اصطلاح فرم هایی که معمار یا طراح خلاقانه آن ها را خلق می کند است . نرم افزار اسکچ آپ با توجه به ویژگی های خاص خودش اینکه چند دستور را در یک دستور خلاصه کرده شهرت دارد . از این جنبه است که بسیاری از معماران طرفدار این نرم افزار هستند. و در دنیا بسیار مورد استفاده قرار می گیرد . اما در مدلسازی دقیق و پیچیده ضعف های بسیاری دارد در حالی که نرم افزاری مانند تری دی مکس از نظر مدلسازی بسیار قدرتمند است . همه مدل ها به روش های مختلف در این نرم افزار ساخته می شود ، گرچه زمان زیادی طلب می کند .

اما نتیجه کار : تری دی مکس بسیار حرفه ای تر و پخته تر از نرم افزاری مانند اسکچ آپ خواهد شد . از طرفی هم افرادی که نمی توانند در آموزش تری دی مکس نتیجه مناسبی بگیرند ناچار می شوند به سراغ نرم افزاری مانند اسکچ آپ بروند و از آن برای پروژه های خود استفاده کنند. غالبا هم از نظر سطح کار به سطح کار بالایی دست پیدا نخواهند کرد .

تفاوت دوم ، بین تری دی مکس و اسکچاپ

یکی از مهمترین نکات در استفاده از یک نرم افزار سه بعدی ، موجود بودن مدل های آماده است . نرم افزار تری دی استودیو مکس از دسته نرم افزاری هایی است که تنوع بسیار زیادی از آبجکت های آماده دارد . این آبجکت ها توسط افراد زیادی در سراسر دنیا ساخته شده و در دسترس عموم قرار گرفته است . آبجکت ها در همه موضوعات وجود دارند ، حتی کوچکترین جزء از یک طراحی داخلی با سرچ ساده به دست می آید و سایت ها و منابع زیادی وجود دارد که می شود این آبجکت ها را بدست آورد . در صورتی که در نرم افزاری مانند اسکچ آپ آبجکت های آماده زیادی وجود ندارد و مثلا افرادی که اسکچ آپ را در طراحی داخلی استفاده می کنند ، بسیار با این قضیه درگیر هستند که آبجکت های مورد نیاز خود را چگونه بدست بیاورند . استفاده کردن از آبجکت در فضای داخلی بسیار با اهمیت و مهم است ، چرا که در دید مشتری بسیار تاثیر گذار است و این تاثیر گذاری در گرفتن کار و بستن قرارداد اهمیت پیدا می کند . با این وجود افرادی آبجکت ها را خود ، در نرم افزار مدل می کنند و باز هم به دلیل ضعف نرم افزار در مدل های پیچیده ، آبجکت هایی با کیفیت به دست نمی آید .

تفاوت سوم ، تری دی مکس با اسکچاپ 

این دو نرم افزار محیط کاری است ، در نرم افزار اسکچ آپ در محیطی باز و بدون محدودیت ترسیم و مدلسازی را انجام می دهند . هر چرخش موس خط ها را در یک جهت ترسیم می کند و زمانی طول می کشد تا هنرجو با این روش کار ارتباط لازم را برقرار کند. اما در نرم افزاری مانند تری دی استودیو مکس محیط مرتب تر و به مراتب قانون مند تری وجود دارد . شما می توانید با کلید های میانبر به صحفه دید مورد نظر خود وارد شوید و عملیات مدلسازی و رندر را به راحتی انجام دهید . البته این خاصیت در نرم افزار های دیگر شرکت اتودسک وجود دارد ، شاید بتوان گفت تری دی مکس نسبت به نرم افزاری مانند اسکچ آپ ، مهندسی و کاربردی تر است.

 

نویسنده : مسعود زمانیها

با معمار نمونه همراه باشید

 

0 0 رای ها
امتیازدهی به مقاله
اشتراک در
اشاره به موضوع
guest
0 نظرات
بازخورد (Feedback) های اینلاین
View all comments

گروه معماری و دکوراسیون داخلی مسعود زمانیها

طراحی، نظارت و اجرای پروژه های لوکس و فاخر معماری و معماری داخلی

اطلاعات تماس

Phone: 0098 - 21 - 26416252

Mobile: 0098 - 912 - 1045329

Web: http://nemoneh.com